22 lutego w sposób szczególny chcielibyśmy zwrócić uwagę na osoby poszkodowane w wyniku przestępstw, na ich prawa oraz potrzeby. Takich osób jest wokół nas bardzo wiele, każdy z nas może stanąć w obliczu sytuacji pokrzywdzenia przestępstwem, np. przemocy domowej, kradzieży, rozboju, wypadku drogowego, oszustwa, fałszerstwa.
Osoba pokrzywdzona przestępstwem potrzebuje wsparcia. Może wymagać pomocy interwencyjnej, psychologicznej – zarówno bezpośrednio po zdarzeniu, jak i w kolejnych etapach wychodzenia z kryzysowej sytuacji
Jednak nie tylko specjalistyczna pomoc jest istotna – ważne jest także to, w jaki sposób zachowują się osoby będące na miejscu zdarzenia, bliscy, członkowie rodziny lub świadkowie. Każdy w takiej sytuacji może stać się „Pomagaczem” i dać pokrzywdzonej osobie tak potrzebne wsparcie.
Jak pomagać? Co mówić? Czego nie robić? Co pomaga, a co szkodzi?
Zwróć uwagę na potrzeby osoby pokrzywdzonej. Może ona być zdezorientowana, bardzo zestresowana, nie umieć się odnaleźć w otaczającej rzeczywistości. Tak naprawdę nawiązanie kontaktu, przedstawienie się – już będzie rozpoczęciem pomocy. Ważnym aspektem w tej sytuacji jest zadbanie np. o podstawowe potrzeby takiej osoby – podanie wody, wskazanie toalety, zabezpieczenie rzeczy osobistych, zapytanie jej, kiedy ostatnio coś jadła, itp. Postaraj się, aby ta osoba wiedziała, że ją zauważasz – że widzisz jej trudną sytuację, nie oceniając jej, nie dając rad, nie „psychologizując” jej. Nie mów „proszę się uspokoić”, nie pytaj „dlaczego pan/pani tak krzyczy/płacze”, ponieważ takie komunikaty nie zaspokajają żadnych potrzeb tej osoby, unieważniają ją, mogą prowadzić do tzw. wtórnych zranień. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie „widzę/wiem, że jest panu/pani teraz ciężko”, „to co pan/pani czuje jest normalną reakcją na nienormalną sytuację”.
Najważniejszą potrzebą osoby pokrzywdzonej przestępstwem jest potrzeba uważnienia. Pokazanie jej, że akceptujemy to, jaka jest, to, co przeżywa, że przyjmujemy jej obecny stan takim, jakim jest, że jest dla nas istotne to, jak ona się czuje, że ma prawo tak się czuć.
Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w ramach tej akcji wiele lubelskich placówek wsparcia prowadzi bezpłatne działania dla osób dotkniętych przestępstwem oraz ich bliskich, w dniu dzisiejszym są to np.:
Dyżury prawników Stowarzyszenia AGAPE:
- 22 lutego, w godz. 9.00-12.00.
W każdej chwili możesz skontaktować się z CIK pod numerem telefonu 733 588 900 – całodobowy telefon zaufania dla osób w kryzysie.