Zdarzenia losowe
Nieoczekiwane zdarzenia losowe, szczególnie, gdy mają silne zabarwienie emocjonalne, mogą doprowadzić do wystąpienia u osoby w nich uczestniczącej do tzw. kryzysu sytuacyjnego.
Zdarzeniem takim może być np. klęska żywiołowa, katastrofa budowlana, wypadek, gwałt.
Pierwszą reakcją najczęściej jest niedowierzanie, odrętwienie – w tej fazie osoba dotknięta kryzysem sytuacyjnym może wydawać się spokojna i opanowana. Druga faza kryzysu sytuacyjnego charakteryzuje się tym, że dochodzi do konieczności konfrontacji z rzeczywistością – osoba podejmuje próby przystosowania się do nowych okoliczności i doświadcza bardzo silnych uczuć takich jak gniew, lęk, rozpacz. Zostaje poważnie zaburzone poczucie bezpieczeństwa.
W kolejnych dwóch fazach kryzysu sytuacyjnego osoba stara się poradzić sobie z sytuacją kryzysową pomimo występujących nadal silnych emocji. Jest już w stanie opracować strategię działania z użyciem własnych zasobów, aby sobie poradzić w codziennym życiu. W ostatniej fazie – fazie orientacji – osoba jest już w stanie myśleć o trudnym wydarzeniu jako elemencie przeszłości i postrzegać je jako fragment doświadczenia życiowego.
W dużej liczbie przypadków, przy wychodzeniu z kryzysu wskazana jest pomoc terapeutyczna. Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oferuje profesjonalną pomoc w tym zakresie. Zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 81 466 55 46 aby uzyskać więcej informacji.