2005
15 listopada powstał pierwszy dokument o powołaniu CIK jako komórki organizacyjnej MOPR w Lublinie. Pierwsza załoga liczyła zaledwie 6 osób. CIK mieścił się przy ul. Szewskiej 1.
2006
Powstaje Całodobowy telefon zaufania. Osoby w kryzysie mogą skorzystać z tej formy pomocy 24h na dobę. W związku z powstaniem telefonu zaufania pracuje z nami coraz więcej osób.
2007
Powstanie mieszkania interwencyjnego z 13 miejscami noclegowymi – miejsca, które zapewnia schronienie osobom, które z powodu kryzysowej sytuacji (np. pożar, klęska żywiołowa, doświadczanie przemocy domowej) nie mogą przebywać w dotychczasowym miejscu zamieszkania.
2008
„Mobilny Interwent” – całodobowa pomoc psychologiczna z dojazdem na miejsce zdarzenia. Współpraca z policją i Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.
2009
CIK przenosi się na ul. Probostwo 6A w Lublinie. Nadal funkcjonuje jako komórka organizacyjna MOPR.
2010
Projekt mający na celu ochronę dzieci przed przemocą domową: realizowany we współpracy z Policją – wspólne patrole psychologa i policjanta.
2013
Uzyskanie samodzielności – CIK stał się jednostką organizacyjną Urzędu Miasta.
2014
Uruchomienie programu wolontariackiego „Kierunek poMOC”, w ramach którego przeszkolono ponad 40 wolontariuszy, głównie studentów UMCS i KUL.