Dziś obchodzimy wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
To ważne przypomnienie, że każde dziecko i nastolatek ma prawo do rozmowy, wysłuchania i pomocy – zwłaszcza wtedy, gdy codzienność staje się zbyt trudna do udźwignięcia. W świecie, w którym młodzi ludzie mierzą się z presją, samotnością, lękiem czy problemami w domu lub w szkole, możliwość anonimowej rozmowy z kimś życzliwym i doświadczonym jest bezcenna.
W związku z powyższym Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie wychodzi naprzeciw potrzebom młodych osób uruchamiając
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 789 777 981. Jest on czynny we wszystkie dni (także w święta) w godzinach 19-22.
Oznacza to, że codziennie w godzinach 19-22 nasi psycholodzy są dostępni dla Ciebie!
- Jest Ci smutno i chciałbyś z kimś porozmawiać?
- Czujesz się źle i nie wiesz, co masz zrobić?
- Wydarzyło się coś czego nie rozumiesz?
- Masz problem, z którym nie możesz poradzić sobie samodzielnie?
Nie musisz być sam. Jesteśmy tu dla Ciebie.
Jak wygląda taka rozmowa?
Rozmowa w Telefonie Zaufania jest anonimowa i dostosowana do wieku dziecka lub nastolatka, a jej przebieg zależy od indywidualnej sytuacji i zgłaszanych problemów. Jej istotą jest wysłuchanie i zrozumienie osoby poszukującej pomocy. Psycholog lub terapeuta pomoże w rozwiązaniu trudnej sytuacji lub przekaże informację gdzie możesz się zgłosić o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie prowadzi Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży, który umożliwia młodym osobom rozmowę z wykwalifikowanymi psychologami i terapeutami w sytuacjach, kryzysowych, niebezpiecznych i trudnych emocjonalnie.
Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży przypomina o tym, jak ważna jest ta forma wsparcia, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży:
- Rozmowy są anonimowe i poufne, co pozwala młodym osobom mówić otwarcie o swoich problemach bez obawy przed oceną i konsekwencjami;
- Jest to wczesna interwencja w kryzysach, telefon zaufania może być pierwszym krokiem do zapobieżenia tragediom takim jak samobójstwa, przemoc czy ucieczki z domu;
- Linia wspiera w różnych problemach emocjonalnych w sytuacjach lęku czy depresji, wspiera i pomaga zrozumieć problemy w szkole, w relacjach rówieśniczych czy rodzinnych;
- Telefon zaufania nie tylko pomaga, ale też uczy dzieci i młodzież, że proszenie o pomoc to oznaka siły, a nie słabości.
Zachęcamy do dzielenia się informacją o Telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży: 789 777 981 (czynny we wszystkie dni, także w święta w godzinach 19-22).
Plakat informacyjny Telefonu zaufania oraz ulotki są dostępne do pobrania na naszej stronie (w formacie pdf) pod tym linkiem: https://cik.lublin.eu/do-pobrania/
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, ul. Probostwo 6A: 81 466 55 46
Całodobowy telefon zaufania dla osób w kryzysie: 733 588 900