Chłopaki? Też płaczą!
„W Polsce pokutuje wiele stereotypów, które zdecydowanie utrudniają mężczyznom mierzenie się z kryzysem psychicznym. Od najmłodszych lat spotykają się oni z powtarzanym jak mantra hasłem: „Chłopaki nie płaczą”. Stereotypy są mocno zakorzenione w głowach, bo towarzyszą nam od najmłodszych lat. Widać je na co dzień np. na placach zabaw. Kiedy przewróci się chłopiec i płacze z tego powodu, to wielu rodziców – zwłaszcza ojców – powie: „Synu, nie bądź mazgajem. Wstawaj, nic ci nie jest” (…) W dorosłym życiu pokutuje stereotyp mężczyzny, który ma być głową rodziny, ma być silny, nie może płakać, bo to wstyd i oznaka słabości. Dla wielu mężczyzn depresja jest właśnie oznaką słabości i potrzebują dużo czasu i pracy ze specjalistą zdrowia psychicznego, by zrozumieć, że jest to choroba jak każda inna.” (https://twarzedepresji.pl/depresja-meska/ dostęp 10.03.2025)
Każdy z nas przeżywa emocje, także te trudne – niezależnie od płci. Zadbajcie o siebie – przyjęcie własnych uczuć i zaakceptowanie ich jest oznaką siły, a nie słabości – podobnie, jak szukanie pomocy, kiedy czujesz, że trudno Ci poradzić sobie samemu.
Jeżeli cokolwiek wzbudza Twój niepokój i czujesz, że potrzebujesz wsparcia – specjaliści w CIK czekają na Ciebie. Możesz zadzwonić (81 466 55 46), a także przyjść osobiście (ul. Probostwo 6A) – oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla wszystkich mieszkańców Lublina.
Chcesz pozostać anonimowy? Zapraszamy do kontaktu pod numerem 733 588 900 (całodobowy telefon zaufania).
Chęć zadbania o siebie oraz poszukiwanie pomocy to oznaka siły i odpowiedzialności.
Razem będzie łatwiej przejść przez trudne chwile.