5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Jest to dobra okazja, aby zastanowić się, co JA mogę zrobić, aby włączyć się do walki o równe prawa WSZYSTKICH – prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.
Niepełnosprawność jest problemem społecznym. Nie ogranicza się do jednej osoby. Wprowadzanie ułatwień oraz ograniczanie barier architektonicznych i innych jest obowiązkiem wszystkich. Obowiązkiem, jaki mamy wobec tych, od których zwykła codzienność wymaga więcej wysiłku.
Czym tak naprawdę jest niepełnosprawność?
Co oznacza niepełnosprawność w praktyce, w codziennym życiu?
Zastanawialiście się kiedyś nad tym?
Rozważania na temat niepełnosprawności powinny wykraczać poza suche definicje. Wystarczy zacząć od wyobrażenia zwyczajnego dnia i uświadomienia sobie, że dla części osób codzienne czynności, jakie niektórzy wykonują automatycznie, stają się wyzwaniem generującym ogromny wysiłek i oznaczają codzienną walkę.
Być może jesteś człowiekiem, który nie ma powodu by przejmować się tym, że zabraknie mu np. mleka do porannej kawy, czy świeżego pieczywa. Przecież zawsze można szybko wyskoczyć do pobliskiego sklepu, który jest pod blokiem. Mimo, że taka wyprawa nie pochłonie wiele czasu i sił – może i tak będziesz narzekał. Może pada deszcz, jest zimno, albo po prostu Ci się nie chce.
Teraz zastanów się, jak wyglądają takie sytuacje w życiu osoby z niepełnosprawnością.
Pomagaj. Nie oceniaj. Zrozum.