5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
02.12 odbyła się uroczysta Regionalna Gala Wolontariatu w Lublinie. Wydarzenie było połączone z jubileuszem 25-lecia działalności Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Społeczność i posiadanie w niej swojego miejsca oraz własnej roli jest naturalną i jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Ludzie od zawsze żyją obok siebie tworząc mniejsze i większe społeczności, od zawsze też sobie pomagają – całkiem bezinteresownie. Wzajemna pomoc nastawiona na drugiego człowieka nie jest zjawiskiem odosobnionym, nowym, ani sztucznie wytworzonym przez współczesny świat – wzajemna pomoc istnieje od zawsze i jest wpisana w bycie człowiekiem i życie w społeczności. Udziela jej rodzina, znajomi, sąsiedzi, przypadkowi przechodnie…
Ale dlaczego to właśnie Wolontariat jest taki ważny?
Jest ktoś, kto uznaje ważność innych, nawet całkiem obcych ludzi, na równi z własną. Posiada ogromne zasoby miłości dla wszystkich ludzi. Ten człowiek oddaje innym to, co ma najcenniejszego i robi to z uśmiechem oraz dobrą wolą. Nie oczekuje wdzięczności, zapłaty czy innej gratyfikacji. Dla niego liczy się tylko to dobro, które oddaje innym, a które widać wówczas na ich twarzach – to może być uśmiech, ulga, nadzieja, łzy szczęścia. On nie potrzebuje niczego więcej.
Ten człowiek to Wolontariusz.
Potrzeba bezinteresownego i prawdziwego ofiarowania innym ludziom własnego czasu i uważności rodzi się tylko w wyjątkowych osobach. Wolontariat daje możliwość, aby mogli oni połączyć siły oraz, aby ich działania były ukierunkowane – po to, by każda udzielona pomoc odpowiadała na prawdziwe potrzeby konkretnego człowieka.
Po jednej stronie mamy osoby, które czują głęboką potrzebę serca – aby pomagać innym.
Po drugiej stronie są ludzie potrzebujący pomocy. Dzięki Wolontariatowi mogą się oni ze sobą spotkać – i to jest jedno z jego najważniejszych zadań. Co jeszcze daje Wolontariat?
Wolontariat dzięki temu, że może dotyczyć niemal każdej dziedziny życia- pomoc osobom w różnym wieku i sytuacji, praca w obszarze edukacji, ekologii oraz kultury i sztuki, czy też pomoc zwierzętom jest dostępny dla każdego. Dzięki wolontariatowi okazuje się że każdy bez względu na zainteresowania, stan zdrowia czy wiek może dać coś z siebie innym i dzielić się dobrem – umiejętnościami, wiedzą, czasem i obecnością czy nawet modlitwą.
Kształtuje wartości (takie jak np. empatia, solidarność, odpowiedzialność społeczna, altruizm) oraz wymaga zaangażowania i inicjatywy od uczestników – może być istotnym elementem wychowania lub procesu resocjalizacji, ale także wzmacniać poczucie sensu życia.
Wolontariat nie tylko pozwala pomagać innym, ale jest również formą rozwoju osobistego – jest drogą do zawarcia nowych znajomości oraz szansą na zdobycie ważnych umiejętności- przydatnych w życiu zawodowym i prywatnym (często stawia nas w sytuacjach nowych i trudnych, zmusza do podejmowania decyzji, stwarza przestrzeń do pracy w zespole).