7 grudnia 1987 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Narkomanii, zwanym także Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.
„Statystyki podają, że w efekcie zażycia substancji psychoaktywnych każdego roku w Polsce umiera blisko 200 osób. Najczęściej są to mężczyźni w grupie wiekowej pomiędzy 20 a 39 rokiem życia. Według „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020” Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom aż 5,4 % populacji Polaków w wieku 15-64 lat używa narkotyków, a najwyższy odsetek użytkowania obserwuje się u młodzieży i dorosłych w wieku 15-34 lat.”*
W ten dzień pragniemy zwrócić szczególną uwagę na problem nadużywania środków odurzających przez dzieci, młodzież i dorosłych.
Możesz zmienić swoje życie i w każdym momencie wykonać ten pierwszy krok. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę, że potrzebujesz pomocy – zadzwoń do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci wsparcia i zaproponują dalsze kroki: zaproszą na rozmowę z psychologiem i/lub podadzą adresy i telefony do miejsc, w których można uzyskać specjalistyczne wsparcie dotyczące problemu uzależnień, w tym od środków odurzających.
Centrum Interwencji Kryzysowej – 81 466 55 46
Całodobowy telefon zaufania – 733 588 900
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 789 777 981 (od poniedziałku do piątku 9-14 i w weekendy 9-14).
Chcemy przekazać wszystkim potrzebującym wsparcia w kwestii uzależnienia, że powrót do życia bez narkotyków jest MOŻLIWY do osiągnięcia.
Dzień, który rozpoczynasz od jasnych myśli, odbierasz każdy bodziec prawdziwie, żyjesz pełną piersią, żyjesz świadomie. Dzień, w którym jesteś wolny/a. To wszystko jest możliwe.
„Pamiętaj !
Jeśli uważasz, że Ty, Twój przyjaciel lub ktoś z rodziny ma problem z narkotykami, natychmiast porozmawiaj z zaufaną dorosłą osobą – rodzicem, trenerem lub nauczycielem.
Pamiętaj, że leczenie jest dostępne i bezpłatne, a uzależnienie jest jednostką chorobową, którą można leczyć.
Leczenie w poradni uzależnień nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.”*
__________________________________________________________
Apel Lubelskiego Kuratora Oświaty do organizatorów wypoczynku letniego: „Fentanyl to zupełnie nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Substancja ta jest silnie uzależniającym syntetycznym opioidem przeznaczonym do leczenia intensywnego bólu, między innymi w przypadkach onkologicznych. Z policyjnych danych wynika, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. w Polsce zabezpieczono 252,2 g fentanylu oraz jego pochodnych. W Polsce odnotowano dotychczas cztery zgony w wyniku zatrucia fentanylem. Tylko od początku 2024 roku Główny Inspektorat Sanitarny odnotował 48 przypadków zatruć niebezpiecznym narkotykiem.”: Dowiedz się więcej
*źródło: