Julia z Lubina -15-latka, która z racji swojej bogatej wrażliwości intensywniej odbierała świat – zarówno te dobre, jak i złe rzeczy. Julię spotkała przemoc rówieśnicza i towarzyszyła jej przez lata. Hejt, w którym niektórzy oprawcy być może widzieli okazję do ponaśmiewania się z koleżanki – tym razem zabił.
Lubin to nie Lublin…. ale ta historia mogła wydarzyć się wszędzie. Według policyjnych statystyk liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce do 18 r.ż. w 2023 roku wyniosła 2139, z czego 146 zakończyło się śmiercią. Z danych policji wynika też, że najmłodsze z osób, które podjęły w ubiegłym roku próby samobójcze, miały między 7 a 12 lat – 2 takie próby zakończyły się zgonem. Należy pamiętać, że powyższe dane pokazują nam tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których została powiadomiona policja. Tymczasem, według WHO, na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób.
Głównymi przyczynami podejmowania prób samobójczych przez dzieci i młodzież– według policji – są zaburzenia psychiczne, kłopoty w domu i mobbing w szkole.
Mówimy DOŚĆ.
Dość już hejtu w szkole, Internecie, grupach rówieśniczych.
Dość hejtu wśród dzieci i młodzieży.
Poruszeni cierpieniem młodych ludzi najbliższe dni poświęcimy na umieszczanie informacji, które mogą być przydatne w sytuacji doświadczania hejtu. Zachęcamy do obserwowania naszego profilu i udostępniania wartościowych treści, tak aby dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi.
Wierzymy, że wśród młodzieży jest ogrom wrażliwych, empatycznych ludzi i nie tylko dorośli mówią dość.
Młodzi mówią DOŚĆ.
Potrzebują czuć się bezpiecznie.