Do kogo kierujemy pomoc?
Z pomocy placówki mogą korzystać osoby, które zostały skierowane lub zgłoszone przez pracowników socjalnych lub inne instytucje, oraz osoby zgłaszające się samodzielnie. Skierowanie nie jest wymagane, a pomoc jest bezpłatna.
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie udziela także wsparcia w postaci schronienia dla mieszkańców miasta Lublin. Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby, a także rodziny, które w wyniku traumatycznych wydarzeń losowych znalazły się w sytuacji kryzysu oraz wymagają pomocy. W szczególności dotyczy to ofiar pożarów, powodzi, klęsk żywiołowych, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz innych zdarzeń losowych uniemożliwiających pobyt w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Pobyt ma charakter krótkoterminowy, jest nieodpłatny. Osobom korzystającym ze schronienia udzielana jest pomoc psychologiczna i prawna, wspierająca ich działania ukierunkowane na przezwyciężenie sytuacji kryzysowej.
Specjaliści pracujący w CIK
W skład zespołu pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej wchodzą:
- – psycholodzy
– psychoterapeuci
– pracownicy socjalni
– prawnicy (wyłącznie dla klientów korzystających z pomocy psychologicznej w CIK)
Od naszych pracowników uzyskasz poradę i pomoc, jeżeli samodzielnie nie radzisz sobie z problemem, gdy:
– jesteś w kryzysie,
– żyjesz w ciągłym stresie lub czujesz, że zostałeś sam ze swoimi problemami,
– doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem,
– borykasz się z uzależnieniem osoby bliskiej,
– czujesz, że tracisz kontakt z własnym dzieckiem,
– szukasz wsparcia po starcie bliskiej osoby.
Zespół Interdyscyplinarny w Lublinie
Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w Miejskim Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy Domowej w Lublinie.
Głównym obowiązkiem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy domowej.
Zakres oraz formy pomocy w Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie:
– poradnictwo specjalistyczne (osobiste, telefoniczne, internetowe)
– pomoc psychologiczna i terapeutyczna o charakterze krótkoterminowym:
– indywidualna,
– grupowa,
– rodzinna.
Pomoc interwencyjna – wizyty środowiskowe, rozmowy interwencyjne w sytuacji zgłoszeń o krzywdzeniu dzieci, osób niepełnosprawnych, starszych.
Pomoc doraźna osobom w sytuacjach kryzysowych o charakterze nagłym lub traumatycznym tj. : doświadczającym przemocy w rodzinie, ofiarom wypadków, przestępstw (napady, gwałty), doświadczającym straty osób bliskich.
Poradnictwo i pomoc prawna w zakresie redagowania pism procesowych, urzędowych, monitorowania przebiegu spraw wspólnie z klientem (osoby niebędące klientami CIK mogą zgłosić się po bezpłatną pomoc prawną w punktach nieodpłatnej pomocy działających w strukturach Urzędu Miasta).
Budowanie naturalnego systemu wsparcia w środowisku rodzinnym.
Działalność edukacyjna i szkoleniowa w zakresie organizowania warsztatów i szkoleń oraz organizowania konferencji, spotkań instytucji świadczących pomoc osobom w sytuacjach kryzysowych.
Pomoc dla osób uwikłanych w sytuację przemocy w rodzinie.
Dla osób doświadczających przemocy:
pomoc indywidualna: psychologiczna, terapeutyczna, prawna, praca socjalna; uczestnictwo w grupach psychoedukacyjnych, terapeutycznych, DDA, w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – pomoc w postaci schronienia;
Dla osób stosujących przemoc:
pomoc indywidualna psychologiczna, terapeutyczna, konsultacje z terapeutą uzależnień; uczestnictwo w programach korekcyjno-edukacyjnych.