W ostatnią niedzielę, 7 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Przy tak ważnym temacie, jakim jest ochrona ludzkiego zdrowia i życia, pomyśleliśmy o osobach, które szczególnie tej ochrony potrzebują – czyli o seniorach.
Kiedy kończy się życie?
Warto, by to pytanie zostało zadane, a odpowiedź na nie była uczciwa i zgodna z rzeczywistością: otóż życie kończy się po prostu wtedy, kiedy następuje jego kres. Nie wcześniej. Wiele osób w wieku senioralnym odmawia sobie prawa do marzeń, zainteresowań i szczęścia. Niejednokrotnie słyszy się z ust osoby starszej stwierdzenia takie, jak: „nie warto, ja już jestem stara/y”. Tej postawie chcemy dziś wypowiedzieć małą wojnę, ponieważ nie zgadzamy się z tym, że wartość ludzkiego życia zmniejsza się wraz z upływem lat. Człowiek w każdym wieku zasługuje na to, by:
- odczuwać szczęście i przyjemność
- być traktowanym z szacunkiem
- dążyć do spełnienia marzeń
- przynależeć do grupy
- posiadać zainteresowania
- odkrywać talenty
- zmieniać coś
- kochać i czuć się kochanym
- chcieć, planować i pragnąć
Seniorze/rko, pamiętaj – Twoje życie trwa niezależnie od tego, ile masz lat i posiada wciąż taką samą, niezbywalną wartość.
Jeżeli jesteś osobą starszą, która potrzebuje wsparcia (lub znasz taką osobę), odczuwasz negatywne emocje, z którymi sobie nie radzisz, zachęcamy do kontaktu. Prowadzimy wsparcie psychologiczne, szczególnie w przypadku:
- żałoby
- choroby własnej lub osoby bliskiej
- doświadczania przemocy
- utraty sensu życia
- problemów rodzinnych
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie
ul. Probostwo 6A,
20-089 Lublin
Poniedziałek – piątek, 7:00 – 19:00
Telefon: 81 466 55 46
e-mail: pomoc@cik.lublin.eu
A może w Twoim otoczeniu jest osoba starsza, co do której podejrzewasz, że jest w trudnej sytuacji? Szepnij jej o nas kilka słów.