Emocje pełnią niezwykle ważne funkcje – m.in. motywują do działania, lub zaniechania aktywności, dostarczają informacji o naszych potrzebach, lub alarmują że dzieje się coś co nam nie służy.
Aby emocje były pomocne w podejmowaniu dobrych decyzji oraz nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji konieczna jest umiejętność ich rozpoznawania i komunikowania. Między innymi tego uczą się uczestnicy Treningu Zastępowania Agresji prowadzonego w ramach projektu „POMOC kontra przemoc”.
_ _ _
Centrum Interwencji Kryzysowej realizuje projekt „POMOC kontra przemoc”. Przewiduje on organizację zajęć grupowych – Treningu Zastępowania Agresji oraz Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz szkoleń dla pracowników CIK, umożliwiających poznanie nowych technik i form pomocy osobom pozostającym w kryzysie. Dodatkowo w ramach projektu został uruchomiony Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz odbędą się również zajęcia grupowe dla dorosłych, w tym Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, grupa terapeutyczno-wspierająca dla doświadczających przemocy oraz program interwencyjno-wspierający dla osób w kryzysie. Rekrutacja na wszystkie zajęcia grupowe jest prowadzona w sposób ciągły. Dana grupa rozpoczyna pracę, gdy zostanie zamknięta lista uczestniczek i uczestników. Z terapii grupowej i zajęć terapeutycznych skorzystają łącznie 122 osoby.
Projekt „POMOC kontra przemoc” współfinansowany jest ze środków europejskich. Całkowity koszt projektu to blisko 322 tys. zł, w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich wynosi 305,5 tys. zł.