Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Serdecznie zapraszamy do CIK, gdzie w ramach akcji zapewniamy dodatkowe bezpłatne poradnictwo. Dziś odbędą się:
- Dodatkowe godziny na konsultacje psychologiczne w CIK ul. Probostwo 6A:
20.02.2025 12:00-13:00 oraz 18:00-19:00;
- Dyżury Pracownika socjalnego w CIK ul. Probostwo 6A:
20.02.2025 11:00-13:00 – dyżur telefoniczny (tel. 575 983 457);
- Dyżury przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych w CIK ul. Probostwo 6A:
20.02.2025 08:00-10:00;
- Warsztat umiejętności „Komunikacja z osobą pokrzywdzoną przestępstwem – ze szczególnym uwzględnieniem wtórnych zranień”:
20.02.2025 09:00-13:00.
20 lutego to także Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Ideą tego dnia jest m. in. promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.
„Wykluczenie społeczne to sytuacja, w której nie wszyscy mają równy dostęp do możliwości i usług, które pozwoliłyby im wieść godne, szczęśliwe życie. Dotyczy to też niemożności zabrania głosu i bycia usłyszanym zgodnie z zasadami społeczności, w których żyjemy.
W teorii wykluczenie społeczne może mieć miejsce w kilku przypadkach:
- Gdy zerwana zostanie więź między społeczeństwem i jednostką (brak solidarności społecznej), jednostka przestaje uczestniczyć w życiu zbiorowym i nie przejawia aktywności obywatelskiej,
- Wykluczenie jest konsekwencją zróżnicowania ekonomicznego,
- Jednostka jest wykluczona, gdy nie uczestniczy w procesie wymiany dóbr i usług,
- Wykluczenie jest efektem wytworzenia się różnych grup w społeczeństwie i powstania różnicy wpływów pomiędzy nimi, dobrowolnie lub wbrew swojej woli jednostka jest odizolowana od reszty społeczeństwa/grupy. Podział na „naszych” i „obcych” istnieje praktycznie wszędzie. Tam gdzie koegzystuje ze sobą więcej osób tworzą się podziały, ale są też osoby, które nie biorą udziału (z własnej woli lub dlatego, że zostały odrzucone) w tych podziałach.” (https://www.psychologgia-plus.pl/…/wykluczenie…/ dostęp 20.02.25)
W praktyce odrzucenie może mieć miejsce z naprawdę ogromnej liczby przyczyn – ktoś ma długi, kuratora, chorobę psychiczną, niemodnie się ubiera, nie radzi sobie dobrze w sporcie, nauce, nie ma prawa jazdy, wyższego wykształcenia, wyznaje – lub nie – jakąś religię… Jednocześnie jako ludzie mamy bardzo silną – i jedną z podstawowych potrzeb – potrzebę przynależności. Chcielibyśmy być akceptowani – właśnie tacy, jacy jesteśmy. Doświadczanie wykluczenia wiąże się z bardzo silnymi emocjami strachu i złości, agresji wobec środowiska, które nas odrzuciło, może to prowadzić do wycofywania się.
Pokrzywdzenie przestępstwem takim jak np. przemoc także może być czynnikiem związanym z wykluczeniem społecznym.
Osoba, którą spotkały takie trudne zdarzenia często zmaga się z uczuciami wstydu i poczucia winy, które mogą prowadzić do izolowania się, co z kolei skutkuje brakiem wsparcia społecznego, które uważa się za istotny czynnik zwiększający ryzyko doświadczania przemocy domowej (P. Montesó-Curto et al., Violence and Depression in a Community Sample, „Journal of Clinical
Nursing”, 2016, no. 26, https://www.researchgate.net/…/305823230_Violence_and…community_sample [dostęp: 6.09.2018].)
Pamiętaj, że czegokolwiek obecnie doświadczasz – nie musisz mierzyć się z tym sam. W Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie czekamy na to, abyś do nas przyszedł/zadzwonił i jesteśmy gotowi do udzielania pomocy przez cały rok, a nasz Telefon zaufania dla osób w kryzysie działa całodobowo.
W CIK mieszkańcy Lublina otrzymują pomoc całkowicie bezpłatnie, nie jest potrzebne skierowanie.
Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, ul. Probostwo 6A: 81 466 55 46
Całodobowy telefon zaufania dla osób w kryzysie: 733 588 900
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (pon.-pt. 14-22, sob.-ndz. 9-14): 789 777 981